Przewiń do góry
Połącz się z nam!i
Varso Place II, Chmielna 73, Warszawa, 00-801
hello@venturecafewarsaw.org
Chcesz z nami współpracować?
Sprawdź jak możesz się zaangażować!

Poznaj naszą historię

2010

eksperyment

Venture Café narodziło się w 2010 roku jako eksperyment przeprowadzony przez absolwenta MIT i twórcę Cambridge Innovation Center (CIC) – Tima Rowe. Chciał on sprawdzić prostą hipotezę: czy jeśli w jednym miejscu uda się zgromadzić innowatorów oraz stworzyć warunki sprzyjające spontanicznym rozmowom i wymianie doświadczeń, wykreuje to wiele nowych pomysłów na rozwój gospodarczy? Eksperyment odbył się w 2010 roku w przestrzeniach CIC Cambridge (USA) i zakończył sukcesem, spotkania kontynuowano w każdy czwartek. Wkrótce nieduża przestrzeń przypominająca kawiarnię na 4-tym piętrze CIC Cambridge stała się kultowym miejscem spotkań środowiska innowacyjnego i nazwana Venture Cafe.

2013+

globalny ruch

Cotygodniowe spotkania innowatorów w Cambridge stały się początkiem wielu nowych lokalnych projektów i inspirowały do współpracy dziesiątki tysięcy nowych osób rocznie. Wkrótce wydarzenie nazwano Venture Cafe Thursday Gathering. Formuła spotkań stała się sprawdzonym modelem na aktywizację społeczności i z sukcesem została zaadoptowana do wielu innych miast m.in. St. Louis, Miami i przeniesiona na kolejne kontynenty do Rotterdamu, Tokyo, Sydney. Powstaje organizacja Venture Cafe Global Institute (VCGI) dbająca o wymianę najlepszych praktyk między miastami. Dołączają kolejne miasta. W 2015 roku rozpoczęte zostają prace nad uruchomieniem aktywności w Polsce.

2015-2019

Warszawa

W 2015 Tim Rowe odwiedza Warszawę i powstaje pomysł stworzenia tu Kampusu Innowacji. Aureliusz Górski (co-founder CIC Poland) rozpoczyna pracę nad długofalową strategią działania w Warszawie. W oparciu o analizę potrzeb lokalnego rynku zostają opracowane 4 kluczowe programy, na których będą skupiały się działania fundacji (District Hall, Thursday Gathering, Trend House oraz Innovation Visitors Bureau). W 2017 roku zostaje założona polska fundacja Venture Cafè Warsaw (VCW). W marcu 2018 zostaje podpisana umowa potwierdzająca powstanie Kampusu Innowacji, który uruchomiony zostanie w budującym się kompleksie biurowym Varso Place. W oczekiwaniu na własną przestrzeń fundacja postanawia zorganizować 12 pilotażowych i comiesięcznym wydarzeń w modelu Thursday Gathering. Pierwszymi partnerami wspierającymi finansowo fundację zostają Cambridge Innovation Center, Microsoft oraz HubHub. Data pierwszego zostaje ustalona na 30 maja 2019. W tym momencie Warszawa oficjalnie dołącza do sieci Venture Cafe, która liczy wtedy już 10 miast.

Dowiedź się więcej o tym, czym się zajmujemy się obecnie.

2019

podsumowanie działalności

Pierwsze wydarzenie Thursday Gathering odbywa się 30 maja 2019 w przestrzeni HubHub Nowogrodzka Square. Biorą w nim udział aż 274 osoby. Meetup zbiera bardzo dobre recenzje w ekosystemie. W 2019 roku odbywa się jeszcze 7 spotkań w każdy ostatni czwartek miesiąca stając się platformą dla wielu podmiotów, które zyskały nowe narzędzia do współpracy z ekosystemem. Dołączają pierwsi ambasadorzy fundacji i kolejni partnerzy. Szczegółowe podsumowanie liczbowe 8 spotkań prezentuje powyższe wideo.